20 квітня 2023 відбулася зустріч студентів та викладачів з провідною науковою співробітницею лабораторії соціальних детермінант здоров’я дітей ДУ «Інститут громадського здоров’я імені О.М.Марзєєва» Національної академії медичних наук України» кандидаткою медичних наук Станкевич Тетяною Валеріївною на тему: «Принципи організації харчування в дитячих освітніх закладах».
Тетяна Валеріївна Станкевич зазначила, що раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору організму дітей та підлітків до захворювань, для нормального росту і розвитку.
За даними проведених науковцями Інституту громадського здоров’я імені О.М.Марзєєва досліджень, діти шкільного віку та молодь володіють інформацією щодо ролі харчування як основного фактору здорового способу життя. Проте, дослідження доводять, що вони не використовують наявні знання в повсякденному житті, не усвідомлюють загрозу шкідливих харчових звичок та не мотивовані вести здоровий спосіб життя.
Тетяна Валеріївна відмітила, що насьогодні розроблено та впроваджено навчально-методичні матеріали для закладів загальної середньої освіти та вищих навчальних закладів, спрямовані на формування у дітей, підлітків та молоді навиків здорового харчування та підвищення мотивації щодо ведення здорового способу життя.
Акцентовано увагу на Постанові КМУ № 305 від 24.03.2021 року Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. Відмічалось, що порядок визначає принципи планування та механізм організації харчування здобувачів освіти/дітей у закладах дошкільної освіти, закладах загальної середньої освіти та інших закладах освіти, що провадять освітню діяльність на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку з метою створення безпечного, здорового освітнього середовища та безпечних умов для оздоровлення та відпочинку.
Цікавою була розповідь про систему аналізу і контролю критичних точок і ризиків, які можуть виникати під час будь-якого виробничого процесу, пов’язаного з продуктами харчування НАССР. Учасники освітнього процесу ознайомилися із новою термінологією, а саме: аутсорсинг, бракераж, бракеражний журнал, кейтеринг тощо.
Дуже цікаво було почути про Реформу системи харчування у закладах освіти, розпочата в Україні у 2020 році, – це важливий крок до здоров’я і щастя дитини та суспільства тощо. комплекс заходів, метою яких є зміна системи харчування – від норм споживання, технологічних процесів, підходу до закупівлі продуктів, послуг харчування та обладнання харчоблоків до поведінкових аспектів і суспільного сприйняття та розуміння здорового харчування й корисних харчових звичок.
Розробку та імплементацію реформи системи харчування в закладах освіти України започатковано з ініціативи першої леді Олени Зеленської. Реформу здійснюють профільні міністерства – освіти і науки, охорони здоров'я, економіки, окремі державні установи – Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Централізована закупівельна організація Державна установа «Професійні закупівлі», Державне підприємство «Прозорро», Центр громадського здоров’я МОЗ, Антимонопольний комітет України. Вона відбувається за підтримки міжнародних партнерів – Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, українсько-швейцарських проєктів DECIDE - “Децентралізація для розвитку демократичної освіти” та «Діємо для здоров'я», експертного середовища та найкращих українських фахівців, як-от команда Євгена Клопотенка CultFood, Асоціація дієтологів України, Національна асоціація громадського харчування. Технічний партнер та розробник порталу – компанія SoftServe.
Зустріч викликала інтерес з боку учасників освітнього процесу, якім була надана можливість задати запитання.